Rávilágított Szijjártó az Európai Bizottság nagy hibájára: Ukrajna érdekeit akarják képviselni, nem Európáét
Ukrajna eközben folyamatosan kitol Magyarországgal és a magyar emberekkel.
Az orosz külügy nem hisz Joe Biden elnöknek, a külügyminiszternek elege van a liberális politikusok kioktató és lenéző hangneméből.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy nemrég publikált írásában éles kritikákat fogalmazott meg a Nyugattal, a liberális értékek túlsúlyával, illetve a nemzetközi kapcsolatrendszerrel szemben. Véleménye szerint az EU, a NATO és a G7 csúcstalálkozók hátterében a nyugati szövetségi rendszer megerősítése áll. A Nyugat ezzel szeretett volna üzenni a világnak, hogy egyesült erővel fogja irányítani a nemzetközi kapcsolatokat, ami azt is jelenti, hogy az EU-Egyesült Királyság-USA tengely minden más államot – elsősorban Kínát és Oroszországot – bele akarja kényszeríteni abba, hogy kövessék a nyugati érdekek mentén épülő nemzetközi rendet.
A miniszter úgy véli, az USA visszatért az európai politika középpontjába, és a washingtoni vezetés célja ismét az, hogy a demokrácia védelmezőjeként lépjen fel a világban európai szövetségeseivel együtt. Pedig a nyugati hatalmaknak végre be kellene látniuk, hogy nemcsak a nyugati világ normái szerint lehet egy országot irányítani: az USA-nak és Európának végre tiszteletben kellene tartania, nem pedig kioktattatnia és lenéznie azon államok, melyek saját utat választanak maguknak. Ezen országoknak azonban gyakran csak a megbélyegzés jut,
Lavrov felhívja a figyelmet – és élesen kritizálja – a nyugati szabályrendszer szerint épített világot. A Nyugat ezeket a szabályokat az emberi természet kérdéseire is ki kívánja terjeszteni. A külügyi vezető hangsúlyozza, hogy számos nyugati országban tanítják azt a diákoknak, hogy Jézus Krisztus biszexuális volt. Azon józan ésszel gondolkodó politikusok, akik a fiatalabb generációkat meg szeretnék óvni az agresszív LMBT-propagandától, az úgynevezett „felvilágosult” Európa támadásaink középpontjában állnak.
E folyamatok láttán Oroszország nem fogja hagyni, hogy egyoldalú játszmákat játszanak vele, a Nyugat csak a szavak szintjén törekszik a kapcsolatok javítására. Lavrov úgy véli, hogy mindezt jól példázza, hogy rögtön a Biden-Putin találkozó után a NATO és az EU is világossá tette, hogy nem kívánnak változtatni Oroszország-politikájukon. Sőt, az USA a NATO-n keresztül a dél-kelet-ázsiai régióban próbál kapcsolatokat kiépíteni, ezzel háttérbe szorítva és hergelve Kínát. Az EU pedig a szomszédságpolitika eszközével próbálja kiszorítani az orosz érdekeket, az uniós intézmények vezetésében ugyanis az Oroszország-ellenesek vannak többségben.
Oroszország határozottan ki fog állni a vele ellenséges fellépésekkel szemben, ugyanakkor a múlt sérelmeinek meghaladása, illetve a jövőbe mutató együttműködés mellett teszi le a voksát – véli az orosz külügyminiszter. Vagyis alapvetően – erős érdekérvényesítés mellett – továbbra is pragmatikus külpolitikát kíván folytatni az Orosz Föderáció, azonban az orosz vezetés egyértelműen elutasítja Joe Biden közeledését. Ez egyben azt is jelenti, hogy
Amennyiben pedig a demokráciaexport ismét zárójelbe teszi a nemzetközi jogi normákat, az orosz-kínai együttműködésen alapuló érdekérvényesítés újabb lendületet vesz.
Szemlézte: Gergi-Horgos Mátyás
Fotó: Russian Foreign Ministry Press O / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP